Головна » Статті » Цікавий світ навколо нас

Як живуть мурахи?
 Мурашок відвіку вважають за мудреців. У Киргизії багато років тому людина, яка задумала добру справу, йшла ночувати до мурашника – це обіцяло успіх.
   Хранителями інформації в мурашнику виступають старі мурахи. У рудих мурашок немолоді мудреці трудяться нагорі свого будиночка як спостерігач.
   
   Виявляється, що мурахи швидше за всіх комах навчаються знаходити правильну дорогу в лабіринті. У цьому їм допомагає мурашина кислота, якій вони також користуються для оборони і настання.
   
   Якщо молода мурашина самка із-за недосвідченості засновує мурашник в сирому грунті, його кмітливі мешканці будують стежину з хвої, щоб не замочити лапки.
   
   Мурахи люблять компанію собі подібних. Поодинці вони жити не можуть. Для нормального існування їм потрібно не менше 10 товаришів. Робота в групі продуктивно, ніж окремо. Ці комахи люблять не тільки працювати, але і відпочивати. Чверть свого часу вони витрачають на догляд за собою (гігієнічні процедури). Сплять мурахи приблизно три години, забравшись в поглиблення в грунті і тісно притиснувши кінцівки до тулуба. Прокинувшись, вони потягуються і позіхають немов люди.
   
   Не проти мурахи і розважитися. Іноді вони грають в гру, схожу на салочки. Одна мурашка, ініціатор, вдається в нірку, де працюють декілька його побратимів. Зупинившись посередині камери, він високо піднімається на своїх лапках і починає тремтіти. Декілька мурашок підходять до нього і роблять загрозливі рухи (розсовують свої вусики).
   
   У грі залишаються двоє, вони бігають один за одним і влаштовують сутички, після яких гонитва продовжується. Після закінчення гри, мурахи довгий час чистяться.
   
   Було б чудово, якби всі розваги мурашок були такі безневинні. Але, на жаль, комахи іноді п'янствують. Адже в мурашнику живуть не тільки мурахи, але і багато інших комах, які підгодовують своїх господарів. Одним з таких квартирантів є жук-ломехуза, який спаює мурашок своїми ефіроподібними виділеннями. У п'яних мурашок падає чутливість, вони кидають роботу і починають пестити і леліяти жука, поки той поїдає мурашині лялечки і личинки, на що мурахи не обертають ніякої уваги. Мурашник, уражений жуком-ломехузою, швидко вимирає.
   
   Є декілька видів мурашок, які займаються крадіжкою і рабовласництвом. Мурахи-злодії живуть переважно під мурашниками, вони маленькі і тому роблять вузенькі ходи, в які не можуть залізти великі мурахи, і харчуються личинками і лялечками господарів.
   
   Кожна сім'я мурашок має свою територію, куди не допускає чужих собі подібних істот. Тут мурахи утворюють стежини і постійно наводять на них лад. Загальна довжина цих стежин складає близько кілометра, а протяжність дорогий в середині гнізда часом перевищує сім кілометрів. Іноді між мурашками відбуваються війни. Слабкіші тікають, забравши з собою личинки. Поза мурашником нікому нічого не загрожує. Грабіжники захоплюють личинки в середині гнізда. З пленних завойовники вирощують «рабів», які потім виховують дітей агресорів, стежать за чистотою в приміщенні, здобувають їжу. З 15 тисяч видів мурашок загарбників налічується три тисячі.
   
   Часто мурахи стають непрошеними гостями в будинках людей. Найбільш небезпечними сусідами для нас є фараонові мурахи (жовта, напівпрозора комаха 2,5 мм), в яких знаходять гнильні бактерії. Чорна садова мурашка розводить тлею, які шкодять садовим рослинам. Мурахи-женці претендують на наші урожаї.
   
   Проте мурахи приносять і немало користі. Наприклад, в Південній Америці вони замість дощових черв'яків перетворять грунт. Руда лісова мурашка з'їдає багато комах, шкідливих для лісу. Навколо мурашника дерева зеленіші і вищі, тому що мурахи оберігають їх від шкідників. За день гніздо мурашок знищує до 100 тисяч шкідливих комах.
   
   Крім того, ці трудівники розносять насіння трав і квітів. Риючи підземні ходи, вони спушують грунт, перемішують його, збагачуючи органічними добривами. Присутність в лісі мурашок – застава його здоров'я, розвитку флори і фауни.
   
   Мурахи вирощують і щодня їдять цвілеві грибки, з яких люди виготовляють антибіотики. Дехто удається до лікування мурашиними укусами, але це дуже ризиковано, їх кислота сильнодіюча, може викликати опіки. З мурашок виділена бактерицидна речовина, яка вбиває збудників холери, тифу і туберкульозу, до того ж, воно нешкідливе для людини.


Джерело: http://www.donlcc.com/index.php?artid=1985
Категорія: Цікавий світ навколо нас | Додав: Iryna (2012-08-10)
Переглядів: 16256 | Рейтинг: 3.4/12
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]